Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią (CMS) dla bloga

Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią (CMS) dla bloga

Prowadzenie bloga od lat cieszy się dużą popularnością. Niezależnie czy blog służy nam do wyrażania własnych opinii, budowania marki osobistej, sprzedaży wybranych produktów, czy do dzielenia się swoimi pasjami, wybór systemu zarządzania treścią (CMS) jest absolutnie kluczową kwestią. Od niego w dużej mierze zależy, ile przyjemności będziemy czerpać z prowadzenia bloga, a także jakie będą jego efekty. Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią to WordPress, Joomla i Drupal. Spróbujmy się im przyjrzeć.

CMS, czyli centrum dowodzenia bloga

CMS (z ang. content management system) można określić jako centrum dowodzenia strony internetowej. System zarządzania treścią nie jest widoczny dla użytkowników, ale to z jego poziomu zarządzamy naszą stroną, np. blogiem. To tam tworzymy podstrony, dodajemy kolejne wpisy i zarządzamy kluczowymi aspektami, które mają związek z wyświetlaniem się naszej strony. Wybór odpowiedniego systemu zarządzania treścią jest niezwykle ważny.

Chodzi z jednej strony o to, by praca nad blogiem czy jakąkolwiek inną stroną była przyjemna i bezproblemowa, ale też o możliwości i to, jakie są nasze oczekiwania. Nasz przegląd najpopularniejszych systemów zarządzania treścią zaczynamy od platformy WordPress. To najlepszy wybór dla większości osób, chcących stworzyć własny blog.

WordPress – niekwestionowany lider blogosfery

WordPress to system zarządzania treścią zaprojektowany głównie do obsługi blogów, choć dziś na bazie WordPress tworzy się strony firmowe, sklepy, a nawet poważne serwisy z bardzo dużym ruchem.

Według danych analizującej sektor IT firmy W3Techs na podstawie WordPress pracuje ponad 30 proc. wszystkich stron internetowych na świecie, a gdyby skupić się wyłącznie na blogach, to możemy mówić o ponad połowie całej blogosfery. Co sprawia, że ta platforma jest tak popularna? Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by postawić na WordPress.

Po pierwsze korzystanie z platformy oraz szerokiej gamy dedykowanych jej motywów i pluginów jest całkowicie bezpłatne, choć trzeba mieć świadomość, że za niektóre „ponadprogramowe” szablony i wtyczki trzeba czasem naprawdę słono zapłacić. Mimo to nawet korzystając z darmowych narzędzi, jakie oferuje WordPress, możemy tworzyć wspaniałe blogi i strony internetowe. Co ważne, WordPress jest łatwy w obsłudze.

Ze stworzeniem bloga w jego środowisku poradzi sobie nawet osoba, która nie ma dużego doświadczenia. Oczywiście, jeśli zależy nam na rozbudowanym, zoptymalizowanym blogu walczącym o wysokie pozycje w wyszukiwarkach, wsparcie specjalistów może okazać się nieocenione. Mimo to jednak nawet bez takiego wsparcia WordPress pozwala zdziałać cuda. Fakt, że jest tak popularny, sprawia, że dostęp do przydatnych, często darmowych narzędzi jest ogromny. Chcesz stworzyć własny blog? WordPress to prawdopodobnie najlepszy CMS na start.

Joomla – przejrzystość przede wszystkim

Joomla to CMS, na którego bazie działa całkiem sporo stron, choć trudno mówić tu o popularności, jaką cieszy się WordPress. Joomla jest od niego bardziej skomplikowana, a jej instalacja i konfiguracja dla początkujących najprawdopodobniej okaże się dużym wyzwaniem. Nie jest jednak tak, że instalacja i konfiguracja Joomli to wiedza tajemna – absolutnie nie!

Można się z tym uporać, by później cieszyć się dużą przejrzystością, jaką oferuje panel Joomli, co zresztą często wymienia się jako największą zaletę tego systemu. Istnieje wiele wtyczek, z których możemy skorzystać, chcąc rozwinąć swoją stronę. Nie jest jednak tak dobrze, jak w WordPressie.

Niektóre pluginy w przypadku Joomli są płatne, podczas gdy WordPress oferuje je za darmo. Nie należy skreślać Joomli, ale niestety, zanim wybierze się ten CMS, trzeba wziąć pod uwagę, że angażuje on stosunkowo dużo zasobów. W praktyce oznacza to, że będziemy potrzebowali serwera z niezłymi parametrami, a jeśli nasz blog stanie się bardziej rozbudowany lub będzie miał stosunkowo duży ruch, to strona może niestety dość wolno się ładować.

Drupal – wiele możliwości

Drupal to rozwiązanie dla tych, którzy wymagają więcej, choć jest platformą dużo bardziej skomplikowaną niż WordPress czy Joomla. Wiele aspektów Drupala dla osoby początkującej chcącej samodzielnie zarządzać blogiem może okazać się nie do przeskoczenia.

Gdzie zatem sprawdza się Drupal?

Przede wszystkim w projektach wymagających dodatkowych funkcjonalności. Jeśli ktoś potrzebuje bloga, który będzie pozwalał na rejestrację użytkowników, zarządzanie kanałami RSS czy tworzenie różnych rodzajów treści, Drupal może okazać się idealny. Jeśli jednak przewidujesz duży ruch czy zamierzasz tworzyć treści hurtowo, to musisz liczyć się z tym, że Drupal będzie generował obciążenie – i to spore. Nie każdy serwer to wytrzyma. Mniej zaawansowanym blogerom polecamy zacząć od innych systemów. WordPress z punktu widzenia użytkownika jest niewątpliwie dużo bardziej przyjazny niż Drupal.

5/5 - (3 votes)