Czym jest zapora sieciowa i czy musisz ją mieć?

Czym jest zapora sieciowa i czy musisz ją mieć?

Zapora sieciowa to podstawowe zabezpieczenie sieci. W praktyce oznacza to, że dzięki niej nasze komputery i serwery, które odpowiadają np. za działanie stron www, są chronione przed atakami. Czy zapora sieciowa jest ważna? Biorąc pod uwagę, że w dzisiejszych czasach do ataków dochodzi co kilka minut, tego typu zabezpieczenie jest nie do przecenienia. Oto, co warto wiedzieć o zaporach sieciowych.

Zapora sieciowa – pierwsza linia obrony

Zapora sieciowa, czyli firewall, to technologia zabezpieczająca sieć poprzez monitorowanie przychodzącego i wychodzącego ruchu. Zapora sieciowa to swego rodzaju filtr, który weryfikuje, czy dany ruch jest prawidłowy, czy też jest elementem ataku hakerskiego, który należy odeprzeć. To pierwsza linia obrony naszych komputerów i serwerów, co w praktyce oznacza, że zapora sieciowa to podstawowa gwarancja bezpieczeństwa sieci. Zapora sieciowa to najczęściej specjalne oprogramowanie działające na danym komputerze czy serwerze. Ci, którzy pracują na systemie Windows, z pewnością znają program Defender Firewall (Windows Firewall). Alternatywnym i często stosowanym rozwiązaniem jest zapora sieciowa w postaci sprzętu wpiętego pomiędzy routerem a daną jednostką centralną. Rozwiązanie to jest niezależne od systemu operacyjnego. Konfiguracja takiej zapory odbywa się najczęściej przez dedykowany panel lub oprogramowanie producenta.

Ochrona przed atakiem DDoS

DDoS to jeden z najczęstszych ataków hakerskich. Ofiarą takiego ataku mogą paść strony internetowe, a nawet całe infrastruktury sieciowe. DDoS to zmasowany atak z wielu miejsc jednocześnie, który poprzez fałszywe próby skorzystania z danej strony prowadzi do przeciążenia zasobów. To z kolei oznacza przerwę w działaniu strony. Jeśli tego typu atak dotyczy sklepu internetowego, łatwo się domyślić, że straty w jego wyniku mogą być ogromne. Ataki DDoS zdarzają się często i to najczęściej w momencie, kiedy najmniej się ich spodziewamy. Zapora sieciowa musi wówczas zadziałać. W przeciwnym razie nasza strona zostanie skutecznie sparaliżowana, a naprawianie szkód może być okupione dużym wysiłkiem.

Hosting ze skuteczną zaporą sieciową

Szukasz hostingu z zaporą sieciową, która uchroni Cię przed atakami? W Rapid DC dbamy o bezpieczeństwo, dlatego stosujemy najlepsze zapory sieciowe. Ochrona m.in. przed atakami DDoS to u nas standard. Wiemy, jak ważna jest stabilność działania i dostępność stron. Właśnie dlatego robimy wszystko, by nasi klienci mogli spać spokojnie. Postaw na profesjonalistów. Wybierz hosting w Rapid DC.

5/5 - (2 votes)