Serwer dedykowany czy VPS?

Serwer dedykowany czy VPS?

Decydując się na hosting dla większej strony internetowej lub rezygnując z hostingu współdzielonego, stajemy przed wyborem pomiędzy serwerem dedykowanym a VPS. Każda z tych opcji jest skierowana do osób poszukujących czegoś, co udźwignie większe obciążenia, a więc np. dla rozwijających się sklepów internetowych czy portali. Ogromną rolę odgrywa tutaj nie tylko sama wielkość witryny, ale również preferowana cena hostingu i możliwości serwera. Dla osób mniej doświadczonych i początkujących doskonale sprawdza się hosting współdzielony, za to przy znacznie większym i wciąż rosnącym ruchu należy zdecydować się na VPS lub serwer dedykowany.

Serwer VPS – większa wydajność w atrakcyjnej cenie

VPS to skrót od Virtual Private Server. Jest umieszczony na jednej, fizycznej maszynie wraz z innymi, odizolowanymi serwerami VPS. Wybierając ten rodzaj hostingu, użytkownik otrzymuje uprawnienia administratora. Może więc samodzielnie instalować różnego rodzaju aplikacje, własne systemy plików, ma kontrolę nad zasobami serwera i jego parametrami. Daje to dużą swobodę w zarządzaniu stroną, dlatego z tej opcji korzystają głównie e-sklepy i duże witryny. Cechy serwera VPS:

 • Duża wydajność,
 • Konfigurowalny przez klienta,
 • Oferuje większość możliwości serwera dedykowanego,
 • Doskonały do zarządzania e-sklepem z tysiącami klientów miesięcznie oraz wymagającymi stronami internetowymi,
 • Pojemność, transfer, RAM są zależne od wybranego pakietu,
 • Tańszy i mniej skomplikowany w obsłudze niż serwer dedykowany,
 • Kompromis pomiędzy serwerem dedykowanym a hostingiem współdzielonym.

Serwer dedykowany – rozwiązanie dla wymagających

Maszyna w serwerze dedykowanym jest przeznaczona wyłącznie, w 100% do dyspozycji konkretnego użytkownika. Nie dzieli się jej z innymi, dlatego zapewnia ogromną moc obliczeniową i możliwości konfiguracji. Jedynym ograniczeniem są tutaj same możliwości fizycznego serwera. Cechy wersji dedykowanej:

 • Wysoki poziom zaawansowania,
 • Całkowicie konfigurowalna przez klienta,
 •  Idealna do dużych sklepów internetowych, dla firm hostingowych, witryn i portali generujących ogromny ruch,
 • Pojemność, transfer, RAM – dobierane samodzielnie, zależne od możliwości serwera fizycznego,
 • Bardziej wymagająca w obsłudze niż VPS (często konieczność zatrudnienia administratora),
 • Niezawodna, wydajna, serwer dostępny przez min. 99% użytkowania.

Różnica pomiędzy serwerem VPS a dedykowanym

W przypadku VPS z jednego serwera fizycznego korzysta kilku użytkowników, za to serwer dedykowany działa samodzielnie na jednej maszynie. VPS to tańsza wersja, często wybierana przez osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia, a jednocześnie zależy im na wygodnej, niespecjalnie skomplikowanej obsłudze, większej swobodzie konfiguracji oraz lepszych parametrach niż przy hostingu współdzielonym. Sprawdzi się przy średniej wielkości sklepach oraz do prowadzenia kilku stron. Trzeba mieć jednak na uwadze, że ma mniejszą moc obliczeniową niż wersja dedykowana.

Za to druga opcja wymaga nieco wyższego poziomu zaawansowania od webmastera, dlatego jest skierowana raczej do tych klientów, którzy nieco lepiej znają się na rzeczy. W zamian oferuje ogromną wydajność i maksymalną personalizację serwera. Będzie odpowiedni dla większych firm, które potrzebują ogromnych zasobów, czyli wszędzie tam, gdzie generuje się bardzo duży ruch. Z tego względu serwer dedykowany jest oczywiście nieco droższy, jednak korzystając z oferty Rapid DC zawsze możesz liczyć na wyjątkowo korzystne ceny. Sprawdź nasze serwery dedykowane i serwery VPS – wybierz idealną opcję dla siebie!

5/5 - (1 vote)