Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Jak sprawdzić czy domena jest wolna?

Domena to adres internetowy, czyli element niezbędny do zaistnienia w Internecie. Jest obowiązkowym składnikiem sieciowej tożsamości stron www, ponieważ to ona kieruje użytkowników do określonej witryny. Zazwyczaj kojarzy się je z nazwami własnymi produktów lub firm. Jednocześnie każdy adres może być wolny lub zajęty. Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona? Oto podstawowe informacje o dostępności domen, a także o ochronie danych osób, do których należą.

Sprawdź, czy domena jest wolna

Najłatwiejszy sposób na sprawdzenie, czy domena jest wolna, to skorzystanie z wyszukiwarki domen. W sieci jest ich naprawdę wiele, jednak najczęściej poleca się ogólnodostępną bazę WHOIS. To baza danych, z której skorzysta każdy użytkownik Internetu. Znajdują się w niej informacje o wszelkich adresach internetowych oraz ich abonentach. Dlatego jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej o dostępności domen, po prostu przejdź do bazy WHOIS, która działa w oparciu o protokół TCP.

Obsługiwane są tam różne typy adresów, w tym polskie (.pl), europejskie (.eu), czy globalne (np. com). Można też ustalić, kiedy wygasa abonament – np. po to, aby w odpowiednim czasie przejąć konkretną nazwę.

Jak sprawdzić czy domena jest wolna? Instrukcja

  1. Wejdź na stronę wyszukiwarki WHOIS (z końcówką .pl lub .com w przypadku zagranicznej końcówki adresu, który chcesz sprawdzić).
  2. W polu wyszukiwania wpisz nazwę domeny.
  3. Potwierdź, że nie jesteś robotem.
  4. Kliknij Szukaj w bazie WHOIS.

DOMENY – ZOBACZ OFERTĘ

Otrzymasz informacje o wskazanej domenie. Będziesz mógł ustalić m.in. datę jej utworzenia, ostatniej modyfikacji, koniec okresu rozliczeniowego, informacje o abonencie (ale tylko w niektórych przypadkach – patrz kolejny akapit), rejestratorze, czy na jakie serwery DNS jest skierowana.

Informacje o właścicielu domeny

Oprócz sprawdzenia, czy domena jest wolna, czasem można otrzymać również informacje o jej abonencie. Według obowiązujących przepisów prawa, dane właściciela adresu mogą być jawne, tajne, lub częściowo ukryte. Celem jest ochrona prywatności. Co decyduje o jawności lub tajności personaliów?

Wszystko zależy od tego, czy mowa o osobie fizycznej czy osobie prawnej. Jeśli domena została zarejestrowana na osobę fizyczną, dane właściciela będą całkowicie ukryte. Ze względu na wejście w życie RODO, osoba fizyczna nie może już decydować, czy jej tożsamość będzie ukryta, czy też nie. Wcześniej było to możliwe. Dziś tego typu informacje nigdy nie zostają ujawnione.

Niedostępne są również dane domen globalnych z aktywną ochroną prywatności.

Dostępność domen nieaktywnych w Internecie

Zdarza się, że niektóre sprawdzane domeny nie są widoczne jako dostępne do rejestracji pomimo, że nie są aktywne w sieci. Często przechodzą one stan kwarantanny. Okres kwarantanny zależy zazwyczaj od rejestru, który zarządza danym adresem.

Jeżeli więc nazwa nie będzie dostępna po wpisaniu w wyszukiwarkę, najlepiej sprawdzić, czy widnieje w serwisie WHOIS. Tam otrzymamy również informacje o aktualnym statusie danej nazwy.

5/5 - (1 vote)