Co to jest serwer wirtualny?

Co to jest serwer wirtualny?

Serwer wirtualny jest wyodrębnionym fragmentem serwera dedykowanego, który znajduje się na fizycznym komputerze stale podłączonym do sieci. Za pomocą serwera wirtualnego można udostępniać serwery pocztowe, FTP i www. Jego wirtualna, wydzielona część jest wykorzystywana w celu świadczenia usług hostingowych, ponieważ jedna, fizyczna maszyna umożliwia utrzymanie dużej liczby domen, kont poczty e-mail, a także pozwala na zarządzanie danymi ze stron internetowych.

W przypadku serwera wirtualnego mówimy więc o zaawansowanym narzędziu, które pozwala na pełną emulację serwera dedykowanego. Różnica pomiędzy rodzajem dedykowanym a wirtualnym będzie więc polegać na tym, że w przypadku tego drugiego z zasobów sprzętowych korzysta duża liczba użytkowników jednocześnie. Do podziału dochodzi za pomocą specjalnego programu, a niektóre zasoby są współdzielone przez klientów (standardowo będzie to: pamięć RAM, dysk twardy, oraz czas pracy procesora).

Dla kogo serwer wirtualny?

Dla osób poszukujących rozwiązań w niskiej cenie, niewymagających zbyt dużych zasobów, czyli do obsługi średniej wielkości stron internetowych, blogów, wizytówek, małych e-sklepów. Serwer wirtualny pozwala użytkownikowi na przypisywanie nieograniczonej liczby domen i skrzynek e-mail, daje też możliwość korzystania z serwera FTP. To świetna opcja dla osób rozpoczynających swoją działalność w sieci i chcących założyć własną stronę www o standardowym zasięgu.

Największe plusy wynikające z korzystania z serwera wirtualnego to bez wątpienia niska cena, obsługa administratora (nie trzeba samodzielnie kupować i instalować oprogramowania), oraz łatwość zarządzania za pośrednictwem intuicyjnego panelu klienta. Alternatywą dla standardowego hostingu i serwera dedykowanego jest prywatny serwer wirtualny, czyli rozwiązanie pośrednie, pozwalające na współdzielenie miejsca z mniejszą liczbą użytkowników. W tym przypadku zyskuje się większe zasoby, kontrolę nad serwerem i samodzielność, jednak koszt będzie odpowiednio wyższy. Pamiętaj, że wybierając hosting lub serwer VPS w Rapid DC zyskujesz dodatkowo całodobową, darmową pomoc techniczną!

5/5 - (1 vote)