Jaka jest różnica między domeną a serwerem?

Jaka jest różnica między domeną a serwerem?

Taka, jak pomiędzy adresem a rzeczywistym miejscem, który on wskazuje. Domena to po prostu unikalny adres strony internetowej, np. rapiddc.pl. Jest konieczna, ale niewystarczająca do posiadania własnej witryny. Do tego potrzebne będzie połączenie domeny i serwera. Za to sam serwer jest przestrzenią dyskową, na której można osadzać pliki, pocztę e-mail oraz bazę danych konkretnej strony internetowej. Wszystko to sprowadza się do zestawienia dwóch elementów, czyli domeny – jako nazwy, adresu, który przekierowuje do danej witryny, oraz serwera – miejsca, w którym umieścimy jej pliki.

Warto wiedzieć również, że serwer to specjalny komputer dostępny w sieci Internet przez całą dobę. Za to domena może mieć różne rozszerzenia, a ich wybór jest uzależniony głównie od zasięgu i przeznaczenia witryny. Dostępne jest m.in. rozszerzenie globalne (.com), europejskie (.eu), krajowe (.pl), a także mające związek z konkretną działalnością (.agency, .gov, .edu).

Gdzie można wykupić domenę, miejsce na serwerze, lub serwer dedykowany?

Zazwyczaj każdy z tych elementów zamawia się u jednej firmy hostingowej, jednak zdarzają się sytuacje, gdy zakup domeny i miejsca na serwerze realizujemy u dwóch innych dostawców. Największe znaczenie będą miały oczywiście parametry serwera oraz cena wybranego rodzaju hostingu i domeny. W przypadku serwera warto szukać usługodawców oferujących nielimitowany transfer, 24-godzinną pomoc techniczną, Uptime na poziomie powyżej 99%, a także wykorzystujących do zapisu danych szybkie dyski SSD. Wszystko to znajdziesz oczywiście w naszej ofercie, w zróżnicowanych, atrakcyjnych wariantach cenowych.

5/5 - (1 vote)