Co to jest WebFTP?

Co to jest WebFTP?

W celu poprawnego wytłumaczenia tego zagadnienia, trzeba zacząć od objaśnienia, czym właściwie jest standardowy Klient FTP. Jest to aplikacja (narzędzie, program) pozwalająca na nawiązanie połączenia pomiędzy komputerem a serwerem z plikami (zazwyczaj będzie to serwer FTP). W wyniku tego, można zarówno pobierać pliki z serwera na dysk, jak i odwrotnie – przesyłać z dysku komputera na serwer. Taki rodzaj połączenia określamy mianem dwukierunkowego, ponieważ działa w obie strony. 

Najczęściej wymieniany program z tej kategorii to FileZilla, ale równie chętnie wybieranym narzędziem jest Total Commander. Jednak w ramach usług firm hostingowych istnieje możliwość nawiązania takiego połączenia również za pomocą WebFTP, a więc z poziomu panelu klienta, z którego skorzystamy bez konieczności pobierania dodatkowych narzędzi. 

Czy WebFTP to dobre rozwiązanie?

WebFTP jest w 100% darmowy, nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania, dlatego stanowi bardzo atrakcyjną opcję na każdego użytkownika. Za jego pośrednictwem w szybki i bezproblemowy sposób połączymy się z serwerem, otrzymując dostęp do backupu strony i różnego rodzaju plików. 

Zależnie od firmy hostingowej, zazwyczaj WebFTP jest dostępny w panelu klienta. Podgląd plików można uzyskać również z poziomu przeglądarki lub konkretnej witryny, jednak te 2 ostatnie opcje nie dają możliwości przesyłania plików na serwer – pozwalają tylko na odczyt. Logowanie do WebFTP w panelu klienta wymaga jedynie wpisania danych dostępu. Cały proces jest wyjątkowo prosty, bezpieczny, nie wymaga ściągania dodatkowych aplikacji, przez co będzie idealnym, praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich osób korzystających z usług hostingowych.  

3.7/5 - (3 votes)