Czym jest kolokacja serwera i jakie daje korzyści?

Czym jest kolokacja serwera i jakie daje korzyści?

Kolokacja serwerów jest usługą polegającą na wynajmie przestrzeni w serwerowni. Klient, który z niej korzysta, umieszcza swój serwer w serwerowni należącej do usługodawcy. Istnieje wiele powodów przemawiających za kolokacją serwerów. Wynajem przestrzeni w serwerowni to przede wszystkim gwarancja optymalnych warunków pracy serwera, ale też bezpieczeństwo wynikające bezpośrednio z jej ochrony. Dlaczego jeszcze warto skorzystać z usługi kolokacji serwera? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Optymalne warunki pracy serwera

Dobry i stabilny serwer to podstawa działania każdej strony www. Upraszczając, serwer to fizyczne miejsce, gdzie znajduje się nasza strona internetowa, wszystkie jej bazy danych, pliki stron i inne kluczowe elementy. To serwer odpowiada za dostępność naszej strony dla potencjalnych użytkowników. Jeśli serwer przestaje działać prawidłowo, ze stroną natychmiast stanie się to samo. Właśnie dlatego wiele firm posiadających własne serwery próbuje robić wszystko, by zapewnić im jak najlepsze działanie. Do tego niezbędne są optymalne warunki pracy serwera.

Optymalne, czyli jakie dokładnie? Chodzi m.in. o temperaturę. Wysoka temperatura pomieszczenia, w którym pracuje serwer, może doprowadzić do jego wyłączenia, a nawet przegrzania. Temperatura ta powinna być zatem stała, stabilna i niezmienna. Drugim ważnym aspektem jest wilgotność powietrza. Jeśli jest ona za wysoka, może dojść do kondensacji pary wodnej na sprzęcie, a w efekcie jego uszkodzenia lub wystąpienia korozji. Właśnie dlatego w profesjonalnych serwerowniach zainstalowane są systemy monitorujące poziom temperatury oraz wilgotności powietrza. Nie każda firma posiada jednak takie zaplecze. Najlepszym sposobem na zapewnienie serwerom optymalnych warunków pracy często okazuje się kolokacja serwerów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Inną nieocenioną korzyścią, jaką daje kolokacja serwerów, jest bezpieczeństwo. Firmy, które mają w swojej ofercie taką usługę, przeważnie dysponują świetnie zabezpieczonymi serwerowniami. Na zabezpieczenia mogą składać się najwyższej jakości zamki i drzwi antywłamaniowe, systemy monitoringu, a także ochroniarze, których zadaniem jest bezustanne czuwanie nad bezpieczeństwem serwerowni.

Stosowane są także zabezpieczenia przeciwpożarowe, w tym nowoczesne systemy gaśnicze zaprojektowane tak, by skutecznie gasić pożary sprzętu elektronicznego. Biorąc pod uwagę, że serwery często są miejscem przechowywania newralgicznych danych, ich bezpieczeństwo ma szczególne znaczenie. Kolokacja serwerów jest jednym z najlepszych sposobów na to, by zabezpieczyć serwery.

Kolokacja serwerów – inne korzyści

Kolokacja serwerów może wiązać się także z innymi korzyściami. Jedną z nich jest zaplecze techniczne serwerowni, np. dostęp do błyskawicznie działających łącz internetowych. Z kolokacją serwerów często połączona jest opieka specjalistów, którzy cały czas czuwają nad poprawnym działaniem serwerów. Jeśli coś się wydarzy, możemy liczyć na natychmiastową pomoc, co często okazuje się bezcenne. Wszystko to nie wyklucza dostępu do poszczególnych serwerów. W większości przypadków klient ma stały dostęp do swoich urządzeń. Przeważnie wystarczy wcześniejszy kontakt z usługodawcą. Kolokacja serwerów nieprzypadkowo jest więc cały czas bardzo popularną usługą.

5/5 - (3 votes)