Brak możliwości rezerwacji domen .pl

Brak możliwości rezerwacji domen .pl

Koniec bezpłatnych rezerwacji domen z rozszerzeniem .pl. Do tej pory, składając zamówienie na rejestrację danej domeny, mogliśmy liczyć na zarezerwowanie jej na okres 14 dni. W praktyce oznaczało to, że w tym czasie nikt inny nie mógł jej zarezerwować. Rezerwacja domen to już jednak przeszłość. Co teraz? To proste: kto pierwszy, ten lepszy!

Rezerwacja domen – czy warto za nią płakać?

Uspokajamy wszystkich, którzy z jakichś względów przestraszyli się informacji o braku możliwości rezerwacji domen z rozszerzeniem .pl – chodzi o rezerwację, nie rejestrację. Rezerwacja domen polegała (możemy już pisać w czasie przeszłym!) na tym, że gdy ktoś składał zamówienie na rejestrację danej domeny, rejestrator przesyłał do Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), czyli operatora rejestru domen z rozszerzeniem .pl, zlecenie blokady rejestracji tej domeny na okres 14 dni. Przez ten okres osoba składająca zamówienie mogła je opłacić, choć bynajmniej nie musiała. Niezależnie od decyzji zamawiającego rezerwacja domen uniemożliwiała rejestrację zarezerwowanych domen osobom trzecim. Warto podkreślić, że domeny polskie były w tym zakresie ewenementem w skali światowej. W innych krajach rezerwacja domen już dawno przeszła do lamusa. I rzeczywiście – nie przesadzimy, jeśli uznamy proces rezerwacji domen za praktykę rodem z zamierzchłej przeszłości. Dlaczego? Spróbujmy to wyjaśnić.

W zgodzie ze światowymi standardami

Rezerwacja domen miała sens w czasach, gdy płatności online nie były jeszcze standardem, a za domenę często płaciliśmy, idąc z wypełnionym druczkiem na pocztę. Wówczas rzeczywiście rezerwacja domen chroniła nas przed utratą domeny w ostatniej chwili. Okres 14 dni był wystarczający, by opłacić domenę, a tym samym dokonać jej rezerwacji. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Jesteśmy w stanie zarezerwować domenę w ekspresowym tempie. W większości przypadków potrzeba na to kilku minut. Koniec możliwości rezerwacji domen z rozszerzeniem .pl, który obowiązuje od 8 stycznia, zbliża nas do światowych standardów. To przede wszystkim walka z nadużyciami w tym zakresie. Po pierwsze blokowanie domen, które było praktyką nagminną, zostało uniemożliwione. Po drugie niektóre nazwy były rezerwowane na okrągło. To również prowadziło do wielu nadużyć – i to często ze strony dużych graczy.

Rezerwacja domen to już przeszłość. Kto pierwszy, ten lepszy!

Obecnie obowiązują nowe przepisy, które sprowadzają się do zasady: „Kto pierwszy, ten lepszy”. Tym samym obowiązująca staje się faktyczna rejestracja domeny, która następuje niezwłocznie po jej opłaceniu. Na tej zasadzie działa rejestracja domen z innymi rozszerzeniami. Rozwiązanie to nie budzi wątpliwości. Rezerwacja domen to już przeszłość, co prawdopodobnie zwiększy liczbę skutecznych rejestracji witryn z rozszerzeniem .pl, których nie można już sztucznie blokować.

Chcesz zarejestrować domenę? W Rapid DC jesteśmy po to, by w tym pomóc. U nas zarejestrujesz domenę ekspresowo, bezpiecznie i bez ukrytych kosztów. Jeśli chcesz, łatwo połączysz domenę z naszym hostingiem, co pomoże Ci rozwinąć Twoją aktywność w sieci. Stawiamy na partnerskie podejście do klientów i przejrzyste zasady. Sprawdź naszą ofertę!

Popularne rozszerzenia domen: 

domeny pl domeny com domeny company domeny email domeny wiki domeny cc domeny info domeny xyz domeny net domeny biz domeny org domeny club domeny expert domeny name domeny agency domeny asia domeny bar domeny bike domeny camp domeny catering domeny center domeny coffee domeny dance domeny events domeny gift domeny graphics domeny guru domeny house domeny mobi domeny ninja domeny sexy domeny social

 

5/5 - (1 vote)