TOP 5 przydatnych wtyczek do Wordpressa

TOP 5 przydatnych wtyczek do WordPressa

System CMS (z ang. Content Management System) WordPress wyróżnia się elastycznością oraz łatwą i intuicyjną obsługą. Oprócz ogromnej liczby darmowych i płatnych motywów zmieniających wygląd oraz strukturę witryny, dostępne są także wtyczki do WordPressa. Głównym celem dodawania (instalowania) wtyczek jest rozszerzenie funkcjonalności strony Internetowej. Liczba i rodzaj wtyczek są uzależnione nie tylko od tematyki konkretnej witryny, ale również od jej wielkości, liczby użytkowników i innych elementów. Które wtyczki do WordPressa są szczególnie przydatne? Na co należy zwrócić uwagę w trakcie instalacji?

Wtyczki do WordPressa – podstawowe informacje

WordPress to najpopularniejszy system przeznaczony do zarządzania treścią. Szacuje się, że ponad 40% wszystkich stron internetowych wykorzystuje właśnie ten CMS. Jedyną funkcjonalnością, która w znaczący sposób przyczyniła się do tak ogromnego sukcesu WordPressa jest możliwość prostego i szybkiego instalowania wtyczek. Ich funkcjonalność i zastosowanie należy każdorazowo dopasować do aktualnych potrzeb administratorów i użytkowników. Na początku warto jednak zaznaczyć, że dobrą praktyką jest instalowanie wyłącznie tych wtyczek, które są naprawdę konieczne. Niestety zbyt duża liczba dodatków może spowolnić ładowanie strony.

Przydatne wtyczki do WordPressa – przegląd praktycznych narzędzi

Pierwsza propozycja jest skierowana do osób, które pracują nad zwiększeniem liczby użytkowników strony, wydłużeniem sesji i optymalizacją pod kątem pozycjonowania.

  • Rozszerzenie Yoast SEO zostało pobrane ponad 5 milionów razy. Średnia ocena z ponad 25 tysięcy opinii to aż 4.8 na 5. Co najważniejsze, wtyczka występuje zarówno w wersji bezpłatnej, jak i płatnej, zawierającej dodatkowe funkcjonalności. Co w praktyce oferuje rozszerzenie Yoast SEO? Każdy wpis zarówno na podstronach, jak i blogu może zostać zoptymalizowany przy uwzględnieniu konkretnego słowa kluczowego. Dodatkowo wtyczka sugeruje zmiany, które warto wprowadzić w treści, a także umożliwia automatyczne tworzenie mapy strony internetowej.
    • Kolejne niezbędne wtyczki do WordPressa pozwalają m.in. na sprawdzanie szybkości ładowania witryny. Dlaczego to jest takie ważne? Szybkość ładowania witryny na urządzeniach mobilnych i komputerach, a także ogólna wydajność jest kluczowa z punktu widzenia użytkowników. Wtyczki do WordPressa takie jak P3 (Plugin Performance Profiler) i Asset CleanUp: Page Speed Booster umożliwiają przetestowanie i ocenienie prędkości witryny. Dodatkowo raporty zawierają sugerowane działania, które mają na celu poprawę wydajności strony. Czy warto zainstalować obie? Zdecydowanie tak, ponieważ każdy z nich działa w nieco inny sposób. Zestawie dwóch raportów z niepowiązanych źródeł zapewnia szersze spojrzenie na ewentualne problemy.
  • Trzecia wtyczka w zestawieniu to Antispam Bee. Jak sama nazwa sugeruje, rozszerzenie chroni przed spamem w komentarzach. Niestety brak odpowiedniego zabezpieczenia może spowodować pojawienie się niechcianych, a nawet niebezpiecznych z punktu widzenia rankingu wyszukiwarki treści. Ręczne usuwanie jest uciążliwe i pracochłonne, dlatego rozszerzenie Antispam Bee cieszy się tak ogromną popularnością.

Niezbędne wtyczki do WordPressa – ciąg dalszy

Wybrane wtyczki do WordPressa pozwalają w prosty, szybki i bezpieczny sposób rozszerzyć funkcjonalność witryny o sklep internetowy.

  • Rozszerzenie WooCommerce jest skierowane do osób, które chciałyby rozpocząć sprzedaż produktów w Internecie. Prosta i intuicyjna obsługa wtyczki pozwala na tworzenie estetycznych i przyjaznych dla użytkownika sklepów. Jedną z najważniejszych zalet rozszerzenia WooCommerce jest elastyczność. W praktyce oznacza to możliwość tworzenia nowych kategorii, modułów, bloków produktowych, a także niestandardowych konfiguracji. Ponadto plugin umożliwia dodawanie materiałów do pobrania, rezerwowanie produktów i subskrybowanie. Administrator ma do dyspozycji dynamiczne reguły cenowe pozwalające na błyskawiczną zmianę cen i organizowanie czasowych promocji.
    • Przydatne wtyczki do WordPressa w postaci rozszerzeń umożliwiających automatyczne tworzenie backupów podnoszą poziom bezpieczeństwa witryny. Plugin Jetpack – WP Security, Backup, Speed, & Growth został pobrany ponad 5 milionów razy. Wtyczka pozwala nie tylko na automatyczne wykonywanie kopii zapasowych, ale również łatwe przywracanie danych i ochronę przed spamem. Rozszerzenie zapewnia nieograniczoną ilość miejsca przeznaczoną na backupy. Dodatkowo szczegółowy dziennik aktywności umożliwia dokładne sprawdzanie każdej, nawet najmniejszej zmiany wprowadzonej na stronie internetowej. Alternatywą jest rozszerzenie UpdraftPlus pozwalające na proste tworzenie kopii zapasowych (a także ich przywracanie). Ręczny lub automatyczny backup danych może zostać przesłany np. do Google Drive, Dropbox, na adres mailowy lub w inne miejsce.

Powyższe zestawienie zawiera przydatne wtyczki do WordPressa, które są na bieżąco aktualizowane i uzupełniane o nowe funkcjonalności. Oczywiście wybór rozszerzeń do konkretnej witryny jest uzależniony od wielu czynników, jednak powyższe pluginy charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem. Na koniec należy przypomnieć, że najlepszym miejscem do pobierania wtyczek jest oficjalna strona WordPressa. W sieci można znaleźć także inne miejsca skupiające rozszerzenia, jednak w trakcie ich instalacji, warto zachować szczególną ostrożność i dokładnie sprawdzić źródło. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zrezygnować z pobierania rozszerzenia. Dodatkowo, aby uniknąć problemów z działaniem strony po zainstalowaniu nowej wtyczki, warto zainstalować ją na klonie witryny.