Jak wybrać właściwy hosting dla swojej strony www?

Jak wybrać właściwy hosting dla swojej strony www?

Hosting ma ogromne znaczenie dla działania strony www. Nie ma idealnego rozwiązania – każde ma swoje wady i zalety, a to, jaki rodzaj hostingu będzie najlepszy, zależy od wielu czynników. Hosting współdzielony, serwer VPS, a może serwer dedykowany? Podpowiadamy, jak wybrać właściwy hosting dla swojej strony www.

Zastanów się nad swoimi potrzebami

Nie każda strona www jest taka sama. W zależności od charakteru strony, jej wielkości i popularności różne mogą być jej potrzeby. Oczywiście: każda strona potrzebuje miejsca, gdzie będą przechowywane jej kluczowe pliki. Bez komputera podłączonego do internetu, czyli serwera, żadna witryna nie może działać. Nie zawsze jednak potrzebne są duże zasoby. W takich przypadkach dobrym rozwiązaniem najczęściej okazuje się hosting współdzielony.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony to dobry wybór na początek. Z powodzeniem korzystają z niego niewielkie firmy i początkujący blogerzy. To rodzaj usługi, w ramach którego klienci otrzymują dostęp do serwera, będącego podstawą działania wielu różnych stron. Administracja serwerem leży po stronie firmy hostingowej, co oznacza, że usługobiorca nie martwi się o jego utrzymanie. Niewątpliwym plusem jest to, że hosting współdzielony nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani nakładów czasowych, natomiast wadą tego rozwiązania – ograniczone zasoby. Jeśli posiada się już stronę, która może pochwalić się znaczącym ruchem, ilość transferu w przypadku hostingu współdzielonego może okazać się niewystarczająca. Wtedy należy rozważyć wybór serwera VPS lub dedykowanego.

Serwer VPS

Serwer VPS plasuje się pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerami dedykowanymi. Powstaje na drodze podziału przestrzeni serwerów dedykowanych. Serwer VPS to serwer prywatny. Korzystając z niego, nie widzi się innych serwerów VPS, które działają na tym samym urządzeniu. Serwer VPS doskonale sprawdza się jako hosting www dla sklepów internetowych, blogów, średniej wielkości portali, a także jako backup newralgicznych danych. To rozwiązanie wydajne, bezpieczne i konfigurowalne. Wymaga konkretnej wiedzy, ale w zamian oferuje bardzo zaawansowane możliwości. Przy odpowiednim zarządzaniem serwerem VPS można z powodzeniem realizować bardziej wymagające projekty.

Serwer dedykowany

Serwer dedykowany, czyli serwer na wyłączność, to rozwiązanie oferujące najwyższa wydajność oraz bezpieczeństwo. Serwer dedykowany to odpowiedź na potrzeby dużych sklepów oraz portali z pokaźną bazą odbiorców. Serwer na wyłączność pozwala w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, ponieważ nikt inny nie angażuje jego mocy oraz przestrzeni. Serwer dedykowany to najwyższa kultura pracy, ale ma ona swoją cenę – obsługa takiego serwera wymaga fachowej wiedzy. Aby wykorzystać jego potencjał, trzeba stworzyć odpowiednie zaplecze lub znaleźć zaufaną firmę administrującą serwerami.

O czym nie należy zapominać?

Jest wielu dostawców usług hostingowych, ale nie każdy proponuje takie same warunki. Czasem różnice robią nie poszczególne parametry techniczne, ale dostępne zabezpieczenia czy wsparcie techniczne (dotyczy to przede wszystkim początkujących). W przypadku hostingu współdzielonego dobrze jest mieć np. dostęp do autoinstalatorów aplikacji. Warto o tym pamiętać!

Szukasz hostingu skrojonego na miarę Twoich potrzeb? Sprawdź Rapid DC. Firma oferuje hosting współdzielony, jak również serwery VPS, serwery dedykowane i szereg specjalistycznych usług. Postaw na profesjonalizm i doświadczenie z Rapid DC!

5/5 - (2 votes)