Czym się kierować przy wyborze domeny dla strony www?

Czym się kierować przy wyborze domeny dla strony www?

Dlaczego wybór odpowiedniej domeny jest tak ważny? Domena internetowa to coraz częściej pierwszy kontakt potencjalnego klienta z firmą. To także jeden z najważniejszych elementów, jakie składają się na pozycje zajmowane w wyszukiwarkach. Wybór domeny powinien być przemyślany. Czym kierować się, wybierając domenę dla strony www? Podpowiadamy.

Rozszerzenie i nazwa

Wybierając domenę, należy zwrócić uwagę na rozszerzenie oraz oczywiście nazwę. Rozszerzenie powinno być ściśle związane z przeznaczeniem strony. Najpopularniejsze rozszerzenia to globalne („.com”), krajowe (w przypadku Polski jest to rozszerzenie „.pl”), regionalne (np. „.waw” dla Warszawy) oraz funkcjonalne (np. „biz” dla stron o charakterze stricte biznesowym). Kreując nazwę domeny, zawsze pamiętaj, by kierować się zasadą minimalizmu – im prostsza i łatwiejsza do zapamiętania nazwa domeny, tym lepiej. Nie bez znaczenia jest też zawartość nazwy. Nazwa domeny może zawierać frazę kluczową, która pomoże nam w pozycjonowaniu strony. Jeśli dobrze trafimy z nazwą, procesy związane z SEO i SEM mogą być dużo łatwiejsze.

O czym jeszcze należy pamiętać? Ważne jest jak największe zminimalizowanie prawdopodobieństwa, że nasi klienci popełnią błąd, wyszukując domenę. Internauci zwykle nie pamiętają o skrupulatnym wpisywaniu w wyszukiwarki internetowe nazw pełnych znaków specjalnych i kropek. Warto zatem unikać domen, przy których wpisywaniu w okno przeglądarki można popełnić błąd.

paweł nowak

Popularne rozszerzenia domen: 

domeny pl domeny com domeny company domeny email domeny wiki domeny cc domeny info domeny xyz domeny net domeny biz domeny org domeny club domeny expert domeny name domeny agency domeny asia domeny bar domeny bike domeny camp domeny catering domeny center domeny coffee domeny dance domeny events domeny gift domeny graphics domeny guru domeny house domeny mobi domeny ninja domeny sexy domeny social

Bądź w zgodzie z prawem

Wybór nieodpowiedniej domeny może mieć wiele negatywnych konsekwencji. Niekiedy możemy narazić się nawet na konflikt z prawem. Przed rejestracją nazwy domenowej dobrym pomysłem jest zajrzenie na stronę Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej (www.uprp.gov.pl). Można na niej sprawdzić, czy domena, którą chcemy zarejestrować, nie jest chroniona znakiem towarowym. W wielu przypadkach pozwoli nam to zaoszczędzić w przyszłości niepotrzebnych nerwów.

Domena z drugiej ręki?

W sieci nie brakuje sprzedawców domen. W kupowaniu domen z drugiej ręki nie ma niczego złego, ale kupując taką domenę, powinno się dokładnie sprawdzić jej historię. Odsprzedawane domeny mogły mieć w przeszłości złą reputację. Mogło się tak zdarzyć, że dana domena została niegdyś ukarana przez Google’a za Black Hat SEO, czyli niedozwolone chwyty pozycjonerskie. Nielegalne pozyskiwanie linków, spam – domeny z taką przeszłością lepiej omijać szerokim łukiem.

Gdzie kupić domenę? Dobrym wyborem jest Rapid DC. Do każdej domeny otrzymasz proste i bezpieczne narzędzia do zarządzania swoimi domenami. W Rapid DC łatwo zintegrujesz domenę z hostingiem i serwerami dedykowanymi. Przejrzyste zasady i brak ukrytych kosztów to kolejne atuty. Warto postawić na uczciwość i profesjonalizm!

5/5 - (2 votes)