Jak założyć bloga w 2022 roku? (Poradnik dla początkujących)

Jak założyć bloga w 2022 roku? (Poradnik dla początkujących)

Internet jest kopalnią pożytecznych informacji, a wielu z nas, szukając przydatnych danych na wiele tematów, sięga po to źródło. Gdzie konkretnie można znaleźć wartościowe porady? Na blogach! Dzisiaj opowiemy Ci w poradniku dla początkujących osób, jak założyć bloga samodzielnie, by dzielić się swoją wiedzą, czy doświadczeniem na dowolny temat, na który masz coś ciekawego i wartościowego do powiedzenia swoim przyszłym czytelnikom.

Pierwszy krok w tworzeniu bloga – dobry pomysł

Zanim przejdziesz do technicznych aspektów tworzenia Twojej strony internetowej, musisz opracować koncepcję, co i jak chcesz na niej umieszczać. Najlepiej, abyś trafił w niszę, którą nikt lub niewiele osób do tej pory się zajmowało. Wtedy masz spore szanse na przebicie się do świadomości zainteresowanych uzyskaniem wskazówek użytkowników. Jednak ważne jest to, aby była to dziedzina, którą dzielisz się z przyjemnością i będzie Ci to sprawiało frajdę – wtedy być może Twoja pasja przerodzi się po jakimś czasie w sposób na zarabianie pieniędzy. Relacje z ciekawych podróży, przemyślenia na temat ulubionej dyscypliny sportowej czy fachowe porady dotyczące majsterkowania – wybór należy do Ciebie.

Przyciągająca uwagę nazwa

Ten z pozoru niewielki element może okazać się kluczowy. Wpadająca w ucho, chwytliwa, tematyczna nazwa to pierwszy klucz do sukcesu. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie Ci przyciągnąć uwagę osób zainteresowanych daną tematyką, a także takich, którzy być może trafią na nią przypadkowo. Dlatego też warto przyłożyć się i wymyślić coś oryginalnego, gdyż nawet bardzo wartościowy content może nie przynieść sukcesu, gdy nazwa stworzonego przez Ciebie od podstaw bloga będzie nieatrakcyjna.

Domena oraz hosting

Innym działaniem, które musisz podjąć, by cieszyć się wymarzoną przestrzenią do dzielenia się swoimi przemyśleniami, jest wybór domeny, co jest bezpośrednio związane z decyzją o nazwie Twojego bloga. Możesz skorzystać zarówno z klasycznych opcji, jak i zdecydować się na bardziej nietypowe możliwości, które będą kolejnym wyróżnikiem Twojej strony internetowej. Poza tym konieczne jest również wybranie usługi hostingowej, która pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać, przetwarzać i udostępniać dane gromadzone na Twojej witrynie. Wiąże się to z pewnymi kosztami, jednak wydatek np. 200-300 złotych rocznie nie jest kwotą ogromną, ale pozwoli Ci osiągnąć bezpieczeństwo danych, wygodę działania i komfortową nawigację po Twoim świeżo założonym blogu. Jak więc założyć bloga po polsku w internecie?

Gdzie najlepiej założyć bloga?

Gdy już masz pomysł, który chcesz przeistoczyć w konkretny efekt, a także ciekawą nazwę, domenę i wybraną usługę hostingową, musisz pomyśleć o wyborze platformy, na której założysz swojego bloga. Gdzie założyć blog? Opcji w internecie jest bardzo dużo, tych dla początkujących, ale także zaawansowanych użytkowników, którzy mają rozbudowane wymagania dotyczące swojej strony internetowej. Najłatwiejszą, a na pewno najpopularniejszą opcją jest blog na WordPressie. Osobie początkującej daje on wystarczająco dużo możliwości, aby stworzyć ciekawą i przykuwającą uwagę pod względem wizualnym witrynę. Ważną zaletą WordPressa jest również to, że jest on łatwy w obsłudze, dlatego każdy bardzo szybko zrozumie, jak go wykorzystywać do przygotowywania swoich treści.

Dla ułatwienia podjęcia decyzji przedstawimy Ci najważniejsze zalety, którymi odznacza się WordPress, przydatne dla Ciebie w trakcie codziennej pracy nad rozwijaniem swojego bloga:

– łatwość użytkowania – to skrypt, którego podstawowe założenia przyswoi sobie nawet początkujący użytkownik. Do jego obsługi nie jest konieczna znajomość programowania, choć oczywiście taka wiedza pozwoli Ci zwiększyć swoje szanse na sukces. Wszystkie potrzebne wtyczki oraz szablony można bez problemów zainstalować, oraz użytkować w zakładanym celu,

– zróżnicowanie i dostępność szablonów – tworząc warstwę wizualną swojej strony, w WordPressie znajdziesz setki, a nawet tysiące szablonów, z których możesz w darmowy sposób skorzystać i stworzyć ciekawy wygląd witryny. Gdy Twoje potrzeby są większe i chcesz bardziej oryginalnie podejść do tematu, możesz również zdecydować się na jedną z płatnych opcji,

– spore możliwości personalizacji bloga – powszechność WordPressa wiąże się również z ogromnymi możliwościami ulepszania jego działania i wybrania w tym celu narzędzi spośród tysięcy propozycji. W internecie dostępnych jest mnóstwo wtyczek, dzięki którym sprawisz, że Twój świeżo założony blog będzie wyglądał i funkcjonował dokładnie tak, jak sobie zamarzysz. Do przykładowych opcji należy chociażby WP Super Cache, która służy do polepszenia szybkości ładowania witryny, a także Yoast SEO, która pomaga wprowadzać zmiany zgodne z zasadami dotyczącymi dobrego pozycjonowania strony,

– opcje rozbudowy menu – w łatwy sposób możesz w WordPressie dostosowywać menu do Twoich potrzeb. Tworzenie nowych kategorii i podkategorii wedle Twojego zamysłu będzie tutaj proste i szybkie, dzięki czemu bez problemu stworzysz nawigację, pozwalającą na przechodzenie po witrynie w łatwy, przejrzysty sposób.

Bezpieczeństwo – certyfikat SSL

Jak się tworzy bloga? Wartościowa treść, ciekawe efekty wizualne to bardzo ważne aspekty Twojej witryny internetowej, jednak nie powinieneś/powinnaś zapominać o bezpieczeństwie Twojego bloga. Wykupienie certyfikatu SSL pomoże Cię uchronić od wykradania danych chociażby związanych z logowaniem czy korzystaniem z formularzy kontaktowych. Jest to także istotny przekaz dla użytkowników, którzy będą odwiedzać Twoją stronę, że ich dane są bezpieczne i Ty dbasz o to, aby zrobić wszystko w tej sprawie. Będzie to dodatkowy aspekt, podnoszący ocenę Twojej strony, a także cecha, która zostanie doceniona przez algorytmy Google’a.

Założenie własnego adresu e-mail

Jeśli chcesz mieć profesjonalnie funkcjonującego bloga, a zakładamy, że odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca, musisz pomyśleć również o adresie e-mail, który będzie spersonalizowany pod kątem Twojej witryny. Pod tym pojęciem rozumiemy to, aby znajdowała się w nim nazwa Twojej domeny, co z pewnością będzie odebrane jako oznaka profesjonalizmu. Jednocześnie też taka forma personalizacji będzie sprzyjała budowaniu świadomości użytkowników na temat Twojego bloga.

Promocja założonego bloga

Niektórzy twierdzą, że dobrze przygotowany, wartościowy content, opakowany w ciekawe ramy wizualne obroni się sam. Po części jest to prawda, ale najpierw użytkownik musi jeszcze na Twoją stronę trafić, a to jest czasami dużo trudniejsze zadanie. Potrzebne są do tego dobrze przemyślane oraz wykonane działania promocyjne, które pozwolą zapoznać się z przygotowanymi na Twoim blogu treściami jak najszerszemu gronu użytkowników.

Jednym działaniem jest odpowiednia strategia SEO, która pozwoli blogowi znajdować się jak najwyższych pozycjach w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Pomocna może być również promocja w mediach społecznościowych, gdzie możesz umieszczać linki do swoich wpisów. Dobrym sposobem jest również współpraca z innymi stronami, blogerami, dzięki którym ich czytelnicy mogą łatwo trafić na Twoją stronę.

Jak założyć bloga – podsumowanie

Gdy myślisz o stworzeniu bloga, musisz przygotować się na kilka działań, które poza samym przygotowaniem treści oraz grafik powinieneś/powinnaś wykonać:

– mieć pomysł na ciekawy blog oraz koncepcję jego wykonania,

– wymyślić przyciągającą uwagę i tematyczną nazwę,

– wybrać odpowiednią domenę oraz usługę hostingową,

– skorzystać z platformy, na której umieścisz swoje treści, a także potrzebnych wtyczek,

– zainstalować dodatkowe opcje, takie jak certyfikat SSL,

– stworzyć spersonalizowany adres e-mail,

– przygotować przemyślaną strategię promocji bloga.

5/5 - (1 vote)