Jaki jest wpływ hostingu na pozycjonowanie SEO?

Jaki jest wpływ hostingu na pozycjonowanie SEO?

Być może jesteś jedną z osób, które podzielają przekonanie, że wybór dostawcy usług hostingowych nie ma większego znaczenia w kontekście pozycjonowania strony internetowej. Jednak wpływ hostingu na SEO jest wbrew pozorom całkiem spory, dlatego też lepiej dobrze się nad tym zastanowić oraz wziąć pod uwagę kilka elementów, które Ci dzisiaj przybliżymy.

Najważniejsze elementy wpływu hostingu na SEO

Możesz sobie z tego nie zdawać sprawy, ale wpływ hostingu na SEO jest bardzo szeroki, dlatego też może on w znaczący sposób decydować o Twojej pozycji w naturalnych wynikach wyszukiwania Google. Przedstawimy Ci kilka najważniejszych, czynników, dzięki którym wpływ hostingu na SEO Twojej strony internetowej może przyczynić się do lepszej jej promocji.

Szybkość działania strony

Szybkość działania strony to bardzo ważna cecha, która w przypadku braku odpowiedniej sprawności funkcjonowania może decydować o trwałym zniechęceniu użytkowników do witryny. Jednym z czynników, które na nią wpływają, jest również hosting. Mierzalnym wynikiem, dzięki któremu możemy porównywać czas działania do optymalnych parametrów, jest czas odpowiedzi serwera. Możesz go zmierzyć zarówno za pomocą przeglądarki internetowej, ale bardziej precyzyjne będzie użycie profesjonalnych narzędzi, takich jak chociażby PageSpeed Insights. Im niższy wynik, tym oczywiście lepiej, ale najlepiej, aby nie przekraczał on 3 sekund. Dłuższy okres może oznaczać, że użytkownicy, zamiast czekać, przejdą na inną stronę, konkurencyjną, a na Twoją witrynę mogą już więcej nie zajrzeć.

Wydajność hostingu

Ściśle związanym czynnikiem decydującym o wpływie hostingu na SEO, łączącym się z szybkością działania, jest także wydajność hostingu. Tutaj konieczne są działania wyprzedzające, a jednocześnie niekiedy optymistyczne podejście do swojej działalności. Wybór właściwej usługi pozwala na sprawne działanie witryny, bez przeciążeń, które będą skutkowały dłuższym czasem ładowania. Dlatego też trzeba przygotować się na zwiększony ruch, czasami chwilowy, który wpłynie właśnie na wydajność strony. Użytkownicy, którzy nie będą mogli w tym czasie sprawnie przemieszczać się po stronie, mogą na stałe porzucić korzystanie z Twojej strony internetowej.

Niezawodność serwera

Czynnikiem negatywnie wpływającym na ocenę użytkowników, a także algorytmów Google’a, jest regularny brak dostępności do strony. To sytuacja bardzo uciążliwa dla korzystania z witryny, dlatego też jest ona bardzo niepożądana. Ten czynnik wpływu hostingu na SEO również można wymiernie zbadać, a jest on wyliczany w procentach czasu dostępności na całość branego pod uwagę okresu. Takie dane można zresztą łatwo sprawdzić, gdyż są one dostępne dla zarządzających witryną w Google Search Console.

Bezpieczeństwo danych

Inną istotną kwestią związaną z wpływem hostingu na SEO jest bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Korzystając z dowolnych usług, musimy mieć pewność, że nasze dane i informacje dotyczące użytkowników naszej strony internetowej będą bezpieczne przed atakami z zewnątrz. Poza tym powinniśmy wiedzieć, czy i jakie certyfikaty szyfrujące zostały w tym celu zastosowane. Takie informacje również są przetwarzane przez algorytmy Google, które w ten sposób oceniają witrynę internetową.