Jaki wybrać szablon dla strony www? Darmowy czy płatny?

Jaki wybrać szablon dla strony www? Darmowy czy płatny?

Wybierając szablon dla strony www, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii. Za jego pomocą jesteśmy w stanie odmienić wizerunek firmy, a także wpłynąć na to, iż będzie prezentować się bardziej nowocześnie. Ważny jest jednak nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność, układ oraz efekt, na jakim nam zależy. Warto na początku sprecyzować swoje cele oraz oczekiwania, dzięki czemu będzie nam łatwiej dokonać odpowiedniego wyboru. Wiele osób stoi przed dylematem – darmowe czy płatne szablony www? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Na co zatem najlepiej się zdecydować w danej sytuacji?

Darmowe szablony www – dla kogo są polecane?

Dla sporej części osób zupełnie wystarczające są proste strony, które będą stanowić wizytówkę ich firmy lub staną się miejscem prowadzenia bloga. W tym przypadku darmowe szablony www są w zupełności wystarczającym rozwiązaniem, oferują bowiem wszystkie podstawowe funkcjonalności. Takie osoby bardzo często decydują się na jeden z szablonów WordPress. Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba jednak dokładnie przyjrzeć się funkcjonalnościom oferowanym przez konkretny z nich. Niestety darmowe wersje mają sporo ograniczeń wpływających zarówno na wygląd, jak i funkcjonalność strony. Może się zatem okazać, że nie mamy możliwości wstawienia np. dodatkowej zakładki lub grafiki. Dla wielu osób znaczną wadą jest brak oryginalności i podobieństwo do innych stron internetowych. Ostatecznym argumentem na korzyść darmowych szablonów www może być jednak właśnie ich darmowy charakter oraz łatwość obsługi.

Kiedy warto zdecydować się na płatne szablony www?

Jeśli skłaniamy się ku płatnej wersji szablonu, zazwyczaj koszt nie przekracza kilkudziesięciu dolarów. Co zyskujemy w zamian? Najczęściej większe możliwości zarówno pod względem dostępnych funkcjonalności, jak i efektu wizualnego. Jest to dobry wybór dla osób, które chcą, aby ich strona internetowa wyróżniała się na tle konkurencji, gdyż płatne szablony www są znacznie mniej popularne. Dodatkowo są one zazwyczaj znacznie lepiej dopracowane i bardzo często możemy liczyć na wsparcie techniczne twórcy, jeśli pojawi się jakiś problem lub będziemy mieć jakiekolwiek pytania. Warto wspomnieć również o regularnej aktualizacji płatnych szablonów, co przekłada się na usuwanie ewentualnych błędów oraz większe bezpieczeństwo strony. Kolejną zaletą jest dostępność dokumentacji składającej się z instrukcji obsługi oraz opisu poszczególnych funkcji. To z kolei pomoże nam lepiej i szybciej przygotować stronę, wykorzystując potrzebne funkcjonalności. Jeśli dokumentacja nie jest dostępna, a my zdecydowaliśmy się na zaawansowany szablon, z pewnością będziemy musieli poświęcić sporo czasu na zapoznanie się ze wszystkimi możliwościami oraz ich dopasowanie do naszej wizji strony.

Podsumowanie – płatne czy darmowe szablony?

Szablon strony internetowej musi odpowiadać naszym potrzebom. Jeśli nie zależy nam na zaawansowanych funkcjonalnościach, najprawdopodobniej zupełnie wystarczającym rozwiązaniem będzie jedna z darmowych wersji. Jeśli jednak nie do końca spełnia ona nasze oczekiwania, nie warto żałować dodatkowych nakładów finansowych, gdyż koszty i tak są relatywnie niskie. Płatne szablony www to dobre rozwiązanie również wtedy, gdy mamy w planach rozwój strony i z biegiem czasu chcemy korzystać z nowych funkcjonalności.

5/5 - (2 votes)