Sklep na Woocommerce – wady i zalety

Sklep na Woocommerce – wady i zalety

WordPress jest najpopularniejszym systemem przeznaczonym do zarządzania treścią (CMS z ang. content management system). Ponad 40% wszystkich stron internetowych jest opartych właśnie o ten system. Elastyczność, ogromna liczba motywów, a także łatwa i intuicyjna obsługa to tylko niektóre zalety WordPressa. Opisywany system CMS zdobył olbrzymią popularność m.in. dzięki możliwości instalacji darmowych i płatnych wtyczek. Ich zadaniem jest rozszerzenie funkcjonalności strony internetowej oraz poprawienie bezpieczeństwa lub wydajności.

Sklep na WordPress opinie użytkowników

Wtyczka WooCommerce umożliwia stworzenie estetycznie wyglądającego i przyjaznego dla użytkowników sklepu internetowego. Plugin został pobrany ponad 5 milionów razy. Średnia z ponad 3 tysięcy ocen to 4 i pół gwiazdki na 5. Co warto wiedzieć o tym rozszerzeniu? Dla kogo jest przeznaczone? Jakie są najważniejsze wady i zalety korzystania z rozszerzenia WooCommerce?

Podstawowe informacje o wtyczce WooCommerce

WooCommerce jest jednym z najbardziej rozbudowanych rozszerzeń autorstwa Automattic. Podstawowa wersja pluginu jest w pełni darmowa i w zupełności wystarczająca dla osób, które chcą rozpocząć sprzedaż produktów w Internecie. Zatem, do jakich funkcjonalności otrzymamy dostęp po zainstalowaniu rozszerzenia WooCommerce? Przede wszystkim zyskamy możliwość dodawania podstron zawierających opisy, zdjęcia lub filmy dotyczące oferowanych produktów. Dodatkowo opisywane rozszerzenie pozwala na rejestrowanie każdego zakupu, tworzenie i bieżące aktualizowanie bazy wszystkich nabywców i wysyłanie potwierdzenia transakcji na maila. Ponadto plugin umożliwia dynamiczne zarządzanie cenami, tworzenie kuponów promocyjnych, a także faktur sprzedaży i wiele innych.

Najważniejsze zalety wtyczki WooCommerce

Nie sposób wymienić wszystkich zalet rozszerzenia WooCommerce. Dodatkowo konkretne cechy pluginu, w zależności od wybranych użytkowników, są klasyfikowane zarówno jako wady, jak i zalety. Poniżej znajduje się lista najważniejszych zalet i korzyści wynikających z instalacji wtyczki Woocommerce.

 • Pierwszą zaletą jest ogromna liczba gotowych motywów umożliwiających dopasowanie wyglądu sklepu internetowego do asortymentu i typu działalności. Dodatkowo plugin umożliwia stworzenie własnych, indywidualnie zaprojektowanych motywów wyróżniających się na tle pozostałych. Dlaczego jest to aż tak dużą zaletą? Przede wszystkim dlatego, że praktycznie każdy może wykonać własny motyw, bez znajomości skomplikowanych zagadnień z zakresu programowania.
  • Łatwa, można napisać nawet, że bardzo łatwa i intuicyjna obsługa sklepu internetowego to kolejny niewątpliwy plus rozszerzenia WooCommerce. Co to oznacza w praktyce? Nawet osoby bez jakiegokolwiek doświadczenia, po krótkim wprowadzeniu z pewnością poradzą sobie z obsługą podstawowych funkcjonalności.
   • Opisywany plugin jest często aktualizowany. Każda kolejna aktualizacja wprowadza dodatkowe funkcjonalności, poprawki bezpieczeństwa i jednocześnie usuwa błędy, które zostały wykryte przez użytkowników.
    • Prawidłowo zoptymalizowany sklepu WooCommerce wyróżnia się szybkim ładowaniem. W codziennym użytkowaniu oznacza to potencjalnie lepszą pozycję w rankingu wyszukiwarek. Dodatkowo szybkie ładowanie witryny jest jednym z elementów UX (z ang. user experience), czyli doświadczeń użytkownika.
     • Kolejne zalety to dodatkowe wtyczki zmieniające wygląd i funkcjonalność sklepu, wysoka wydajność oraz dobra optymalizacja.
      • Wysoki poziom bezpieczeństwa to niewątpliwa korzyść wynikająca z instalacji pluginu WooCommerce. Choć w sieci można znaleźć informacje dotyczące rzekomej wysokiej podatności systemów open source na ataki hakerskie, to w praktyce ta opinie mijają się z prawdą.

Warto również wspomnieć o dobrej dokumentacji technicznej, a także stosunkowo niskich wymaganiach dla serwera. Wtyczka WooCommerce jest przeznaczona dla wszystkich branż, ponieważ pozwala na dodanie praktycznie dowolnej liczby produktów.

Sklep WooCommerce – wady i ograniczenia

Rozszerzenie WooCommerce, tak jak każde inne, ma również wady, o których należy wspomnieć. Pierwszą i najważniejszą jest ograniczona funkcjonalność w porównaniu do rozbudowanych platform sprzedażowych. Niestety w przypadku dużych sklepów internetowych ta wada jest szczególnie dokuczliwa.

 • Kolejną kwestią są koszty. O ile sama wtyczka WooCommerce jest bezpłatna, o tyle wartościowe dodatki już nie. Oczywiście ich instalacja jest opcjonalna, jednak w konkurencyjnych systemach wiele opcji jest już w standardzie i nie trzeba za nie dodatkowo płacić.
  • Dodatkowo część rozszerzeń (w większości przypadków dotyczy to tych darmowych) jest rzadko aktualizowana. Mogą pojawiać się również problemy z kompatybilnością wybranych pluginów.
   • Zbyt duża liczba zainstalowanych rozszerzeń może w krótkim czasie doprowadzić do różnego rodzaju błędów technicznych. Ich usunięcie bywa kosztowne i czasochłonne.

Wady rozszerzenia WooCommerce nie dla wszystkich właścicieli sklepów internetowych będą dokuczliwe w takim samym stopniu. Należy się jednak z nimi zapoznać w celu przygotowania np. dodatkowych środków na płatne wtyczki. Podsumowując, popularność opisywanego rozszerzenia sprawia, że z pewnością będzie w przyszłości rozwijane. Oznacza to nie tylko wzrost poziomu bezpieczeństwa, ale również kolejne funkcjonalności. Wartościowe dodatki do WooCommerce z pewnością zawsze będą płatne, jednak w zamian otrzymujemy konkretne i przede wszystkim przydatne narzędzia. Z tego powodu koszt ich zakupu warto traktować jako inwestycję w rozwój biznesu.