Czy wybór TLD dla domeny ma znaczenie? Jakie wybrać?

Czy wybór TLD dla domeny ma znaczenie? Jakie wybrać?

Dzień, w którym wybieramy domenę dla naszej strony www, jest ważnym dniem dla naszej aktywności w sieci. Domena to nasz wirtualny adres, a jej znaczenie jest ogromne. To najczęściej pierwszy kontakt potencjalnego klienta z firmą. Może wywołać u niego określone skojarzenia i emocje, wpływając na podejmowane przez niego decyzje. Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze domeny jest wybór TLD. Oto co warto na ten temat wiedzieć.

Domena najwyższego poziomu – czyli jaka?

TLD, czyli domena najwyższego poziomu (ang. top level domain), nie ma nad sobą żadnych innych domen w systemie DNS. Istnieją dwa typy domen najwyższego poziomu: krajowe (w przypadku Polski jest to rozszerzenie „.pl”) oraz funkcjonalne, które odpowiadają dziedzinie, z jaką związana jest strona (np. „.biz” dla stron o charakterze stricte biznesowym). Jakie rozszerzenie jest najbardziej odpowiednie dla Twojej strony? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Domena krajowa czy regionalna?

Rozszerzenie domeny powinno być związane z przeznaczeniem strony. Jeśli mamy sklep lub punkt usługowy działający lokalnie, a nasza strona ma pomóc nam w pozyskiwaniu miejscowych klientów, domena regionalna może okazać się strzałem w dziesiątkę. Taka domena podkreśla siedzibę firmy i często buduje zaufanie lokalnej społeczności. Dostępne są domeny dla poszczególnych polskich miast, jeśli jednak prowadzisz działalność o zasięgu ogólnopolskim, śmiało możesz postawić na domenę krajową „.pl”.

Domeny funkcjonalne

Domeny funkcjonalne cieszą się dużą popularnością. Wybór takiej domeny wiąże się z możliwością dopasowania domeny do profilu przedsiębiorstwa. Domena funkcjonalna może wskazywać branżę, w jakiej działamy. Dzięki temu potencjalni klienci mogą łatwiej nas zapamiętać, a także potraktować nas jako specjalistów. Dla firm z sektora turystycznego dobrą końcówką może być „.travel”, dla sklepu – „.shop”. Obecnie wybór końcówek jest ogromny, a niektóre z nich dopiero stają się modne. Warto obserwować trendy i nie ograniczać się przy wyborze domeny!

Rejestracja domeny w Rapid DC

Szukasz miejsca do zarejestrowania domeny? Sprawdź ofertę Rapid DC. Rejestrując domenę, otrzymasz proste i bezpieczne narzędzia do zarządzania nią, a jeśli chcesz, łatwo zintegrujesz ze swoją domeną hosting. Z Rapid DC nie musisz obawiać się ukrytych kosztów. Postaw na przejrzyste zasady i profesjonalną obsługę!